SUBSCRIBE TO NEWSLETTER!
 
 
Facebook Social Button Twitter Social Button Follow Us on InstagramYouTube Social Button Follow Me on Pinterest
NewsVideosLive ScoresTV ListingsTournamentsRankingsLucky Letcord PodcastMagazine

Popular This Week

Net Notes - A Tennis Now Blog

Net Notes

Industry Insider - A Tennis Now Blog

Industry Insider

Second Serve - A Tennis Now Blog

Second Serve

 

2012 Junior Davis Cup and Junior Fed Cup by BNP Paribas Finals taking place in Barcelona, Spain on 25-30 September. Sixteen boys and 16 girls teams are taking part in the finals of the ITF’s world junior team competition for players aged 16-and-under. A total of 183 teams from 97 countries have taken part in this year’s event. Thirty-two teams from 21 countries are contesting the Finals.

RESULTS -- WEDNESDAY, SEPTEMBER 26, 2012

 
BOYS GROUP A
 
USA [1] defeated JAPAN 3-0:
Stefan Kozlov (USA) d. Naoki Nakagawa (JPN) 76(4) 63
Noah Rubin (USA) d. Ken Onishi (JPN) 46 76(6) 62
Stefan Kozlov/Jared Donaldson (USA) d. Naoki Nakagawa/Jumpei Yamasaki (JPN) 36 61 62
 
RUSSIA [7] defeated BRAZIL 3-0:
Daniil Medvedev (RUS) d. Marcelo Tebet Filho 46 76(5) 52 ret.
Karen Khachanov (RUS) d. Marcelo Zormann da Silva 76(5) 63
Karen Khachanov/Andrey Rublev (RUS) d. Rafael Fabris de Matos/Marcelo Zormann da Silva (BRA) 60 76(5)
 
BOYS GROUP B
 
AUSTRALIA [3] defeated SPAIN 2-1:
Jaume Antoni Munar (ESP) d. Harry Bourchier (AUS) 64 64
Thanasi Kokkinakis (AUS) d. Alberto Barroso (ESP) 61 61
Thanasi Kokkinakis/Harry Bourchier (AUS) d. Alberto Barroso/Ferran Calvo (ESP) 61 64
 
ARGENTINA [6] defeated MOROCCO 3-0 :
Lautaro Pane (ARG) d. Mehdi Laalej (MAR) 60 62
Francisco Bahamonde (ARG) d. Amine Zahoud (MAR) 61 63
Francisco Bahamonde/Franco Egea (ARG) d. Mehdi Laalej/Thami Benboubker (MAR) 64 63
 
BOYS GROUP C
 
FRANCE [4] defeated PERU 3-0:
Quentin Halys (FRA) d. Wilder Pimentel (PER) 75 63
Johan Sebastien Tatlot (FRA) d. Nicolas Alvarez (PER) 63 62
Benjamin Bonzi/Quentin Halys (FRA) d. Nicolas Alvarez/Petr Iamachkine (PER) 61 62
 
KOREA [5] defeated MEXICO 3-0:
Ku Keon Kang (KOR) d. Nigel Jimenez (MEX) 64 63
Hyeon Chung (KOR) d. Kevin Jack Carpenter (MEX) 60 62
Hyeon Chung/Seongchan Hong (KOR) d. Kevin Jack Carpenter/Nigel Jimenez (MEX) 60 62  
 
BOYS GROUP D
 
ITALY [2] defeated CHINA 3-0:
Filippo Baldi (ITA) d. Su-Hao Zhong (CHN) 61 64
Gianluigi Quinzi (ITA) d. Zhe Zhou (CHN) 62 62
Gianluigi Quinzi/Domenico Mirko Cutuli (ITA) d. Zhe Zhou/Su-Hao Zhong (CHN) 61 62
 
SWEDEN [8] defeated EGYPT 3-0:
Daniel Windahl (SWE) d. Omar Argoun (EGY) 60 64
Elias Ymer (SWE) d. Youssef Sherif (EGY) 61 62
Elias Ymer/Daniel Windahl (SWE) d. Youssef Sherif/Omar Argoun (EGY) 61 75
 
GIRLS GROUP A
 
USA [1] defeated KOREA 3-0:
Louisa Chirico (USA) d. Yeongwon Jeong (KOR) 64 64
Taylor Townsend (USA) d. Dahye Kim (KOR) 64 76(4)
Taylor Townsend/Gabrielle Andrews (USA) d. Dahye Kim/Yeongwon Jeong (KOR) 63 61
  
SPAIN defeated EGYPT [7] 2-1:
Sandra Samir (EGY) d. Maria Jose Luque (ESP) 62 63
Sara Sorribes (ESP) d. Mayar Sherif (EGY) 76(5) 62
Sara Sorribes/Maria Jose Luque (ESP) d. Mayar Sherif/Sandra Samir (EGY) 75 63
 
GIRLS GROUP B
 
BELARUS defeated BRAZIL [3] 2-1:
Carolina Meligeni Alves (BRA) d. Palina Dubavets (BLR) 63 64
Iryna Shymenovich (BLR) d. Beatriz Haddad Maia (BRA) 61 64
Iryna Shymenovich/Palina Dubavets (BLR) d. Beatriz Haddad Maia/Ingrid Gamarra Martins (BRA) d. 62 36 62
 
ITALY [5] defeated JAPAN 2-1:
Georgia Brescia  (ITA) d. Natsuho Arakawa (JPN) 63 67(3) 63
Mami Adachi (JPN) d. Giulia Pairone (ITA) 62 63
Deborah Chiesa/Georgia Brescia (ITA) d. Mami Adachi/Nozomi Ohya (JPN) 76(1) 75
 
GIRLS GROUP C
 
MEXICO defeated AUSTRALIA [6] 2-1:
Zoe Hives (AUS) d. Antonella Bramato (MEX) 62 76(7)
Renata Zarazua (MEX) d. Naiktha Bains (AUS) 63 75
Constanza Gorches/Renata Zarazua (MEX) d. Naiktha Bains/Isabelle Wallace (AUS) 67(2) 63 64
 
PARAGUAY defeated LATVIA [4] 2-1:
Sara Gimenez (PAR) d. Darte Elizabete Emulina (LAT) 62 62
Jelena Ostapenko (LAT) d. Camila Giangreco (PAR) 26 76(4) 63
Camila Giangreco/Sara Gimenez (PAR) d. Jelena Ostapenko/Darte Elizabete Emulina (LAT) 63 61
 
GIRLS GROUP D
 
RUSSIA [2] defeated CHINA [8] 3-0:
Daria Kasatkina (RUS) d. Chan Zhang (CHN) 60 60
Elizaveta Kulichkova (RUS) d. Jia-Qi Kang (CHN) 60 63
Daria Kasatkina/Alina Silich (RUS) d. Ying Zhang/Chan Zhang (CHN) 62 61
 
GERMANY defeated SOUTH AFRICA 2-1:
Theresa Van Zyl (RSA) d. Lea Gasparovic (RUS) 76(1) 26 63
Antonia Lottner (GER) d. Ilze Hattingh (RSA) 62 36 64
Antonia Lottner/Katharina Gerlach (GER) d. Ilze Hattingh/Janet Koch (RSA) 61 63

Posted: